Сліпучий Ягудін бриз до титулу

Джон Нікс, декан елітних американських тренерів з фігурного катання у 72 роки, це все бачив.

ягудін

У четвер, спостерігаючи за фіналом серед чоловіків на чемпіонаті світу з фігурного катання в японському Нагано, Нікс відчув майже непотрібним бачити всіх 24 учасників.

"Сьогодні ввечері там був лише один хлопець", - сказав Нікс по телефону.

Цією особливою сенсацією став олімпійський чемпіон Росії Олексій Ягудін, який не залишив сумнівів, що він належить до елітних фігуристів історії, вигравши свій четвертий титул чемпіона світу за останні п'ять років.

Ягудін зміг суддів на всіх трьох етапах змагань, залишивши віце-місце Тімоті Гебеля з "Ролінг Медоус" найкращим серед решти. Японія Такесі Хонда стала третьою.

Поранений захисник чемпіона Росії Євген Плющенко, срібний призер Олімпійських ігор, швидше за все, не мав би шансів проти Ягудіна, який отримав рекордні шість ідеальних балів за коротку програму та ще два за вільну ковзану.

Безкоштовні ковзани включали комбінацію чотирьох-потрійних-подвійних стрибків, другий квадроцикл та шість трійок.

"Він підпалив арену", - сказав Нікс. "Я ніколи не бачив його більш впевненого юнака".

Коли він закінчив, сотні японських дівчат кидали квіти та опудала тварин на лід на арені M-Wave.

"Мені знадобилася близько хвилини, щоб зрозуміти, що я зробив", - сказав Ягудін.

Через три дні після свого 22-річчя Ягудін завершив унікальний гранд-шлем. Цього сезону він виграв олімпійські, світові, європейські та Гран-прі, отримавши рекордні чотири 6,0 бала в олімпійському вільному катанні.

"Для свого віку він зробив стільки, скільки хто коли-небудь робив у нашому спорті", - сказав Нікс.

У 22 роки Дік Баттон виграв дві олімпійські медалі (1948 та 1952) та п’ять титулів чемпіона світу. Незважаючи на незаперечну досконалість Баттона, досягнення Ягудіна можуть бути більшими.

Баттон став чемпіоном після Другої світової війни, коли спустошеній Європі довелося відбудувати більше, ніж програми фігурного катання.

У ту епоху конкуренція була надзвичайно обмеженою; Баттон був лише третьою неєвропейською людиною, яка виграла медаль у світах, що проходила з 1896 року.

Наступного року Ягудін міг би зрівнятися з Баттоном як єдиний чоловік, який виграв п’ять титулів чемпіона світу після Другої світової війни. "Це буде важко повторити, але я не збираюся виходити на пенсію", - сказав Ягудін.

"Ягудін - один із тих чудових спортсменів усіх часів", - сказав Френк Керролл, тренер Гебеля, в інтерв'ю Tribune минулого сезону. "Він дуже добре випробовує. Коли ти штовхаєш його в кут, він стає кращим, ніж будь-коли".

Цього сезону він був у такому куточку. Побитий Плющенко на світах 2001 року та у вересні минулих Ігор доброї волі, Ягудін втратив упевненість, сів на краш-дієту і був одержимий конкуренцією з Плющенком та його тренером Олексієм Мішиним, який є колишнім тренером Ягудіна.

Ягудіну потрібна була допомога спортивного психолога та вся підтримка сурогатної матері, тренера Тетяни Тарасової, щоб пережити кризу.

"На початку сезону я вже не міг добре кататися", - сказав Ягудін. "Потім я почав співпрацювати з [спортивним психологом Рудольфом Загайновим], і він дав мені зрозуміти, що легко бути собою і виходити на ковзанах, як можна краще".

За три роки до цього, після виграшу свого першого титулу чемпіона світу, Ягудін залишив Мішина в Санкт-Петербурзі (Росія), щоб приєднатися до Тарасової в США. Вона тренувала емігранта з Москви Іллю Куліка до олімпійського звання 1998 року.

Через день після 55-річчя Тарасової Ягудін стала її сьомою володаркою золотої олімпійської медалі.

"Олексій, я більше ставився до власної дитини", - сказала Тарасова.

"У нього душа художника, і його талант неосяжний".